Az IBS egyéb tünetei

Ha IBS-ben szenvedsz, hirtelen görcsöket vagy bélösszehúzódásokat észlelhetsz, valamint (székletürítéssel potenciálisan enyhülő) hasfájást és változó ürítési epizódokat (főként hasmenést vagy székrekedést) tapasztalhatsz. Ezek a panaszok jellemzően elmúlnak, majd újra megjelennek, és időnként akár napokig, hetekig vagy hónapokig is elhúzódhatnak.

Az IBS típusai

Manapság úgy gondolják, hogy az IBS nem önálló betegség, hanem több, a háttérben meghúzódó zavarhoz kapcsolódhat9. Főbb típusai:

Székrekedéssel járó IBS (IBS-C)

Az IBS-C az egyik legelterjedtebb típus. Ilyen IBS-ben szenvedhetsz, ha azokon a napokon, amikor abnormális bélműködést tapasztalsz, kemény vagy darabos a székleted, kevesebb mint 25%-a pedig laza állagú. Az IBS ezen típusánál összességében kevesebbszer történik székletürítés, és előfordulhat, hogy az ürítés erőlködést igényel.

Hasmenéssel járó IBS (IBS-D)

Az IBS-D esetében azokon a napokon, amikor abnormális bélműködést tapasztalsz, a széklet több mint negyede laza állagú, kevesebb mint negyede pedig kemény és darabos. Az IBS-D emellett hasfájást is okozhat, és lehetséges, hogy gyakrabban és sürgetőbben kell ellátogatnod miatta a mosdóba.

IBS vegyes székletürítési szokásokkal (IBS-M)

Néhányan olyan IBS-ben szenvednek, amelyet vegyes székletürítési szokások jellemeznek. Az IBS-M-re néha hasmenéssel és székrekedéssel felváltva járó IBS-ként (IBS-A) hivatkoznak. Ha ilyen irritábilis bél szindrómával küzdesz, az abnormális székletürítési napokon egyszerre tapasztalhatsz kemény és híg székletet.

Fertőzést vagy divertikulitiszt követő IBS (PI-IBS)

Fertőzést követő (PI) IBS alatt olyan tüneteket értünk, amelyeket egy gyomor-bélrendszeri fertőzés után észlelhetsz. A fertőzést követően továbbra is krónikus gyulladást érzékelhetsz, és problémák adódhatnak a bélflórával, valamint a bél áteresztő képességével. A PI-IBS legfőbb tünete a hasmenés, de hányás is előfordulhat.

Ezenkívül akkor is fennáll az IBS kialakulásának veszélye, ha divertikulitiszt állapítottak meg nálad. Ez akkor fordul elő, ha a vastagbél alsó szakaszában található apró kitüremkedések, "zsebecskék" (divertikulák) begyulladnak, vagy valamilyen fertőzés támadja meg őket. Maga az állapot hányingert, hasfájást és lázat, valamint székrekedést okozhat. Ilyen tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulnod, aki részletes felvilágosítást adhat.

Hogyan enyhíthető a puffadás?

A puffadást és a túlzott bélgázképződést több módszerrel is megpróbálhatod enyhíteni.

  • Egyél többször keveset6
  • Próbálj meg csukott szájjal rágni, valamint igyekezz lassabban enni és inni6
  • Ne rágózz, és ne szopogass cukorkát6
  • Mellőzd a dohányzást6
  • Ne rágcsáld a tollaid hegyét6
  • Kerüld a szénsavas üdítőket3, 6, és fogyassz mértékkel gyümölcsleveket6
  • Kerüld a potenciálisan gázképző élelmiszereket, például a kelbimbót, a brokkolit, a káposztát, a karfiolt, a hagymát, a hüvelyeseket és a szárított gyümölcsöket6
  • Csökkentsd a koffein- és alkoholbevitelt3, 6

Puffadás elleni gyógymódok

Görcsoldók

A kutatások szerint a görcsoldók hatékonyan enyhítik a hasfájást és a puffadást1. Ezek a gyógyszerek ellazítják a bélfal simaizomszövetét, így gyorsan csillapítják a görcsöket, a fájdalmat és a puffadást.

A NO-SPA® (drotaverin-hidroklorid) ellazítja a simaizomszövetet, így eredményesen kezelhető segítségével a hasfájás.

Testmozgás

Tanulmányok keretében vizsgálták, hogy melyik típusú testmozgás enyhíti a leghatékonyabban az IBS tüneteit, köztük a puffadást és a túlzott bélgázképződést11. Nincsenek döntő válaszok arra vonatkozóan, hogy melyik mozgástípus a legeredményesebb, ám a World Gastroenterology Organisation11 javaslatai mellett más iránymutatások is kitérnek a testmozgásra az IBS kezelési tervének részeként11.

Megpróbálhatsz egy kímélőbb aerob mozgástípust (pl. a gyors sétát, úszást vagy a szobabiciklizést) valamilyen anaerob testmozgással (többek között fekvőtámasszal vagy guggolással) kombinálni, de akár valamilyen keményebb edzéssel, például súlyemelő gyakorlatokkal is kísérletezhetsz. Ha azonban más egészségügyi problémáid is vannak, érdemes egyeztetni az orvosoddal, mielőtt belevágsz egy intenzív edzésprogramba – különösen, ha anaerob tevékenységeket foglal magába.

Az ideális diéta IBS-hez és puffadáshoz

Ha IBS-ben szenvedsz, az orvosi iránymutatásoknak megfelelően javasolt csökkentened a zsíros és/vagy fűszeres ételek fogyasztását8, érdemes meginnod naponta legalább 2 liter folyadékot (ideális esetben vizet)3, és napi 3 adag gyümölcsöt elfogyasztanod3. Ha hasmenésed van, az édesítőszerek – például a szorbit és az aszpartám – kiiktatásával csökkentheted a zavaró és kellemetlen tünetek előfordulását3.

Néha már az biztosítja, hogy az IBS szempontjából nyugodt napod legyen, ha sikerül magas rosttartalmú élelmiszereket, például teljes kiőrlésű kenyeret, barna rizst vagy korpát fogyasztanod3, és csökkentened azoknak a „rezisztens keményítőknek” a bevitelét, amelyeket a feldolgozott vagy készételek tartalmaznak3. Ha rostot fogyasztasz, jó ötlet lehet vízben oldódó típusút választani, mint például az útifűmaghéj3. Érdemes alacsony dózisú oldódó rosttal (naponta 3-4 gramm) indítani, majd fokozatosan emelni az adagot napi 20-30 grammra8.

A zab szintén jó választás lehet, és javasolt (legfeljebb napi 1 evőkanál) lenmagot keverni az ételeidbe3. Néhány IBS-ben szenvedő beteg számára a gluténmentes étkezésre váltás annak ellenére is enyhülést hozott, hogy nem gluténérzékeny8. Ennek nem világos az oka, de lehetséges, hogy az alacsonyabb fruktánbevitel áll a jelenség hátterében8.

Ha a „normál” egészséges étrend nem hozza meg a kívánt hatást, érdemes lehet kipróbálni az erjeszthető oligoszacharidok, diszacharidok, monoszacharidok és cukoralkoholok fogyasztásának kontrollálásán alapuló diétát (FODMAP)2, 3. Ez az étrend azokat az élelmiszereket igyekszik kiiktatni, amelyek megerjednek a bélben. Ide tartoznak például bizonyos gyümölcsök és zöldségek, a búza, valamint néhány tejtermék8. A diéta miatt eleshetsz néhány fontos tápanyagtól, ezért feltétlenül dietetikus felügyeletével végezd3, 8 – és fogadd meg a kiegészítő vitaminokra és ásványi anyagokra vonatkozó tanácsokat8.

    1. Lacy, BE, et al. Management of Chronic Abdominal Distension and Bloating. Clin Gastroenterol Hepatol 2021;19:219–231
    2. Enck P, et al. Abdominal pain, cramping or discomfort impairs quality of life in women: An internet-based observational pilot study focusing on impact of treatment. Gastroenterol. 2017 55:260–266.
    3. National Institute for Health and Clinical Excellence. IBS in Adults. Diagnosis and Management. www.nice.org.uk/guidance/cg61
    4. NHS GORD https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/stomach-liver-and-gastrointestinal-tract/gastro-oesophageal-reflux-disease-gord
    5. NHS Bloating https://www.nhs.uk/conditions/bloating/
    6. NHS Flatulence. https://www.nhs.uk/conditions/flatulence/
    7. Margolis KG, et al. The Microbiota-Gut-Brain Axis: From Motility to Mood. Gastroenterol. 2021; 160:1486-1501. doi: 10.1053/j.gastro.2020.10.066.
    8. Vasant DH, et al. British Society of Gastroenterology guidelines on the management of irritable bowel syndrome. Gut 2021;70:1214–1240
    9. Ford AC, et al. Irritable bowel syndrome. Lancet. 2020; 396:1675-1688. doi: 10.1016/S0140-6736(20)31548-8.
    10. Zhou C, Zhao E, Li Y, Jia Y, Li F. Exercise therapy of patients with irritable bowel syndrome: A systematic review of randomized controlled trials. Neurogastroenterol Motil. 2019 Feb;31(2):e13461.
    11. Organisation WG. Irritable bowel syndrome: a global perspective. 2009. https://www.worldgastroenterology.org/guidelines/global-guidelines/irritable-bowel-syndrome-ibs/irritable-bowel-syndrome-ibs-english.